Yeni vergi söz konusu değil

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, yeni vergi artışının kelam konusu olmadığını söyledi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Ek bütçe yasa teklifi görüşmelerinde milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Yılmaz, ek bütçeyi yeni vergi varsayımı ile getirmediklerini kaydetti. Yılmaz, ek bütçenin mevcut vergiler ve TBMM gündeminde olan torba yasa teklifi ile getirilen vergi düzenlemeleri temelinde düzenlendiğini belirterek, bunların dışında yeni verginin kelam konusu olmadığını söyledi.

SADECE MALİYET DEĞİL YARARI DA GÖRÜLMELİ

Yılmaz, Ek bütçe yasa teklifinin Komite görüşmeleri sırasında milletvekillerinin kur muhafazalı mevduat (KKM) uygulamasına yönelik sorularını yanıtlarken, KKM’nin maliyetine de değindi. Cevdet Yılmaz şu bilgileri verdi: “KKM’nin elbet bir maliyeti var lakin yalnızca maliyeti değil faydayı da görmemiz, fayda-maliyet tahlili yapmamız lazım. Baktığımızda KKM’nin kurlarında istikrarın tesisinde kıymetli bir yararı oldu. Hasebiyle, faiz oranları düşerken ortalama vade arttı, mevduatın ortalama vadesi bankacılık sisteminde KKM’nin de tesiriyle artmış oldu zira en az üç ay yatırma kuralı var. Kurlar istikrar kazandığı için kamu dış borç servisinde değerli tasarruflar sağlandı.”

İLELEBET DEVAM ETMEYECEK

Yılmaz, enflasyon suratının makul ölçüde denetim edilebildiği için kamu iç borç servisinin olumlu tarafta etkilendiğini anlatarak, “Sonuca bakmak lazım yani bütçe açıklarının ulusal gelire oranı düştü, kamu borç stokunun ulusal gelire oranı neredeyse 10 puan düştü, geçen yıl kur muhafazalı mevduata ödediğimiz paralara karşın. Münasebetiyle, genel olarak baktığınızda, yarar maliyet tahlili olarak baktığınızda belirli bir faydayı sağladı lakin bu ebediyen alışılmış ki devam edecek bir şey değil, yalnız şu anda bunu sürdürmeyi düşünüyoruz. Bir grup vergisel teşvikleri yıl sonuna kadar uzattık. Hasebiyle bu çeşit düzenekleri mevcut piyasalarda hiçbir halde olumsuzluk oluşturmayacak, tasarruf sahiplerine de rastgele bir formda ziyan vermeyecek bir anlayış içinde ele almamız gerekiyor, biz de bu halde ele alıyoruz. Şu an da devam ediyor” diye konuştu.

TÜİK’LE ENAG’I KARŞILAŞTIRMAYIN

Yılmaz konuşmasında, TÜİK’le ilgili tenkitlere değindi. TÜİK’in Birleşmiş Milletlerin Ulusal Hesaplar Sistemi, Eurostat’ın, Avrupa İstatistik Ofisi’nin ölçütlerini temel alarak iş yapan bir kurum olduğunu belirten Yılmaz, “TÜİK’in sistematik bir kusur yaptığını düşünmüyorum, ENAG’la karşılaştırmayı da doğrusu çok yersiz buluyorum; ENAG’ın hesapları ile TÜİK’in usulleri, metodolojisi çok farklı” dedi. Yılmaz, “TÜİK’i, kurumlarımızı korumak, gözetmek hepimizin misyonu. Varsa bir eksiklik onu da genel tabirlerle değil, somut olarak anlatmanız lazım. ENAG ile TÜİK’i mukayese etmek, elma ile armudu mukayese etmek gibi” diye konuştu.

‘TEK YÜREK KAMPANYASI’NDA 85 MİLYAR YATIRILDI’

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan sonra başlatılan Tek Yürek Kampanyası’yla ilgili de bilgi veren Yılmaz, şu sözleri kullandı: “85 milyar lira civarında nakit yatırılmış durumda. Bunun dışında da yapılan bağışlar var. Bir taraftan da öteki kampanyalardan gelen yaklaşık 27 milyar lira var. Şu ana kadar 112.2 milyar lira bağış yapılmış. Toplanan ölçünün 38.2 milyar lirası harcandı. Kampanya hesabında 74 milyar lira var. Bu da depremzede vatandaşlarımızın gereksinimlerine yönelik gün gün kullanılıyor. Bir taraftan yeni bağışlar geldiyse o da hesapta birikmiş oluyor.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir