Uludağ’ın zirvesinde inovasyon heyecanı

BURSA (İGFA) – UTİB ve UHKİB tarafından bu yıl beşinci sefer düzenlenen TechXtile Start-Up Challenge’da kazananlar muhakkak oldu. Çok sayıda girişimcinin başvurduğu programda birinci üçe girenler düzenlenen merasimle mükafatlarını aldılar.

T.C. Ticaret Bakanlığı dayanağı ile Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giysi ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (UHKİB) bu yıl beşinci sefer düzenlediği girişimcilik programı TechXtile Start-Up Challenge’da final serisi ağır bir heyecana sahne oldu. Programın destekçilerinden Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) iştiraki olan Bursa Business School’da gerçekleştirilen ödül merasimine girişimcilerin yanı sıra, ihracatçı birlik liderleri ve çok sayıda firma temsilcisi ilgi gösterdi.

Çok sayıda girişimcinin başvurduğu 5. TechXtile Start Up Challenge’da fikir basamağındaki projelerin yarıştığı Level Up Kategorisinden 10, fikir basamağını geçmiş, ticarileşmiş projelerin katıldığı Scale Up kategorisinden ise 9 proje birinci üçe girmek için uğraş etti. Alanının önde gelen isimlerinden oluşan heyetimizin oylarıyla Level Up Kategorisinde “Tekstil Atıklardan Kompozit Hammadde Eldesi” projesiyle Beyza Aslan birinci olurken, Scale Up kategorisinde “Harcy” isimli projesiyle Ahmet Haris Lala birinci sırada yer aldı. İnovasyon odaklı yatırımları ile farkındalık yaratan firmaların, Ar-Ge ve Tasarım Merkezlerinin yarıştığı 10. TechXtile İnovasyon Ligi’nin şampiyonu, “Ekstrem Soğuk Ortamlarda Kullanıma Yönelik Akıllı Giysi Geliştirmesi” projesiyle Sun Dokuma oldu. En Sürdürülebilir Proje Mükafatını ise “Doğaya Dönüşen Bio-Çözüm” Projesiyle Almaxtex kazandı.

Moderatörlüğünü Ufuk Batum’un yaptığı programın açılışında konuşan UTİB Yönetim Kurulu Lideri Pınar Taşdelen Engin, TechXtile Start Up Challenge’ın kendi başına bir muvaffakiyet hikayesi olduğunu belirtti.

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden ünlü Moda Dizayncısı Bahar Korçan ismine verilen “Sürdürülebilirlik Özel Ödülü’nü “Tekstil Atıklardan Kompozit Hammadde Eldesi” projesiyle Beyza Aslan ve grubu kazandı. Bayanların girişimciliğe teşvik edilmesi için bu yıl dördüncü sefer verilen Bayan Teşebbüsçü Özel Mükafatını de “Waste To Rainbow” projesiyle Saadet Alpdağtaş kazandı.

ÖDÜL KAZANANLAR LİSTESİ
LEVEL – UP KATEGORİSİ BİRİNCİ ÜÇ:
1. Beyza Aslan – Dokumacılık Atıklardan Kompozit Hammadde Eldesi
2. Sena Cimilli Duru – Pilotlara Yönelik İç Giysi Tasarımı
3. Bilge Koyuncu – Ecoshieldpro (Çevre Dostu Hami Giysi Tasarımı)

SCALE – UP KATEGORİSİ BİRİNCİ ÜÇ:
1. Ahmet Haris Lala – Harcy
2. Saadet Alpdağtaş – Waste To Rainbow
3. Cansu Başer – Healthy Race – Smart Textile Ecg

TECHXTİLE İNOVASYON LİGİ BİRİNCİ 10 FİRMA : (Alfabetik Sıra ile)
– ASTER TEKSTİL
– BERTEKS TEKSTİL
– BOSSA
– ELYAF TEKSTİL
– İSKUR TEKSTİL
– KIRAYTEKS
– KİPAŞ MENSUCAT
– KORTEKS
– SPİNTEKS
– YÜNSA

TECHXTILE İNOVASYON LİGİ MANSİYON MÜKAFATLARI (Alfabetik Sıra ile)
– AKBAŞLAR TEKSTİL
– AYDIN MENSUCAT
– BAYKAN DENİM
– BURSALI TEKSTİL
– CAN TEKSTİL
– EMİRALİ TEKSTİL
– KARACASU TEKSTİL
– KÜÇÜKÇALIK TEKSTİL
– POLYTEKS TEKSTİL
– TEPAR TEKSTİL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir