Kuzey Kore’den, Japon Denizi’ne 2 balistik füze denemesi

Japonya ve Güney Kore, Kuzey Kore’nin balistik füze fırlattığını duyurdu. Japonya Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, füzelerin Kuzey Kore’nin batı kıyılarından ateşlendiği ve 50 kilometre azamî irtifaya ulaşarak yaklaşık 350 kilometre ara kat ettiği belirtildi.

UÇAK VE GEMİLERDE HASARA RASTLANMADI

Füzelerin ülkenin münhasır ekonomik bölgesinin dışına düştüğü öğrenilirken, birinci belirlemelere nazaran bölgede seyreden uçak ve gemilerde bir hasara rastlanmadığı açıklandı. Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı da denemeyi doğrularken, fırlatılan füzelerin kısa menzilli balistik füze olduğu bildirildi.

NÜKLEER TAARRUZ ARACINI TEST ETMİŞLERDİ

Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulu kararları ve memleketler arası kamuoyunun reaksiyonlarına karşın silah programını sürat kesmeden sürdüren Kuzey Kore, son olarak geçtiğimiz cuma günü misyonu patlama yoluyla büyük ölçekli bir nükleer tsunamiyi tetiklemek olan su altı nükleer taarruz aracını ve 2 kısa menzilli balistik füzeyi başarılı bir halde test ettiğini duyurmuştu.

“ABD VE GÜNEY KORE’NİN PROVOKASYONLARINA KARŞI KOYMAYA KARARLIYIZ”

Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un ise, Seul-Washington ittifakının bölgede yürüttüğü ortak askeri tatbikatlara atıfla, “Düşmanın Kuzey Kore’yi işgal etmeye yönelik her teşebbüsünü etkisiz hale getirme ve ABD ile Güney Kore’nin pervasız askeri provokasyonlarına daha ezici ve saldırgan bir formda karşı koymaya kararlı olduklarını” söylemişti.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Lokal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir