İstanbul’da evini satıp Portekiz’de konut alanların sayısı yüzde 40 arttı

Türkiye İstatis­tik Kurumu (TÜİK) verile­rinden yapılan belirlemele­re nazaran, Türk vatandaşlarının 2020’de 35 bin 184 adet olan yurt dışından konut satın alımı, 2021’de 45 bin 789 adete yükseldi.

Dünya gazetesinden Hamide Hangül’ün haberine nazaran, Vesta Küresel Kurucu Ortağı Teuta Narazan, “İstanbul’da gayri­menkul fiyatları Avrupa şe­hirleriyle yarışıyor. Bunun so­nucu İstanbul’da yeni bir ko­nut almak yerine yurt dışında konut almak daha tercih edi­lir hale gelmeye başladı” dedi.

Yurt dışından konut alma­da en büyük motivasyonun yatırımın yanı sıra, AB ülke­lerinde hür deveran hak­kı kazanmak olduğunu ifa­de eden Narazan, “Golden Visa, İspanya, Por­tekiz, Yunanistan ve Malta’yı kapsıyor. Bu dört ülkede gay­rimenkul yatırımı yapan bi­reyler oturma müsaadesi ve vatan­daşlık alabiliyor. Sunulan haklardan yatırımcının eşi, 21 yaşına kadar yahut okuyan çocukları ile bakmakla yü­kümlü oldukları ebeveynle­ri de faydalanabiliyor. Yatı­rım fiyatı Yunanistan’da 250 bin euro, Portekiz’de 280 bin eurodan başlıyor.İspanya’da 500 bin euroyu buluyor” dedi.

Narazan, “Özellikle kira sınırlamasın­dan bu yana en az yüzde 40 artış kelam konusu. Portekiz’de 280 bin euroya daha büyük metrekarede mesken alabiliyorsu­nuz. Küçük çocuğu olan aile­ler yüzde 80 Portekiz’i tercih ediyor. Yunanistan, Karapiy­ler de ilgi görüyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir