İlk oruç ne zaman? İlk sahur ne zaman, kaçta? İlk iftar ne zaman, kaçta? İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm iller için imsakiye…

Ramazan’a sayılı günler kala sahur ve iftar vakitleri merak ediliyor. Ramazan İmsakiyesi 2023, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından erişime açıldı. Diyanet Din İşleri Yüksek Kurulu, “ramazan.diyanet.gov.tr” sayfası ile 2023 Ramazan İmsakiyesini paylaştı. Pekala birinci oruç ne vakit tutulacak? Birinci sahur ne vakit, kaçta? Birinci iftar ne vakit, kaçta?

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın takvimine nazaran 23 Mart’ta başlayacak olan bu ay için vatandaşlar, birinci iftar tarih ve saatini sorgulamaya başladı. Pekala birinci oruç ne vakit?

İlk sahur ne vakit, kaçta?

Ramazan’da birinci oruç için sahura 22 Mart Çarşamba gününü 23 Mart Perşembe’ye bağlayan gece kalkılmış olacak. Diyanet’in yayınlamış olduğu dini günler takvimine nazaran Ramazan ayının 1. günü 23 Mart 2023 tarihinde yani Perşembe günü idrak edilecek.

Bu nedenle bu sene birinci sahura 22 Mart 2023 Çarşamba gününü 23 Mart Perşembe’ye bağlayan gece kalkılmış olacak.

İlk oruç ve birinci iftar ne vakit?

23 Mart Perşembe günü birinci oruçlu gün olurken, bugün yani Perşembe günü orucun 1. günü olmuş olacak.

2023 Ramazan İmsakiyesinde yer alan bilgilere nazaran İstanbul’da 23.03.2023 Perşembe günü imsak vakti 05.31 olacak. Birinci iftar da 19.25’te açılacak.

İlk sahur ve birinci teravih namazı ne vakit?

2023 yılında birinci sahura 22 Mart Çarşamba gününü 23 Mart Perşembe’ye bağlayan gece kalkılmış olacak.

22 Mart 2023 akşamında da birinci teravih namazı kılınacak.

Diyanet İşleri Başkanlığının ramazan.diyanet.gov.tr isimli internet sitesinde, dünyanın farklı yerlerindeki yerleşim yerlerine ilişkin olan Ramazan imsakiyeleri yayınlandı. Vakitleri öğrenmek için oturduğunuz ülke, vilayet ve ilçeyi seçmeniz kâfi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir