Haber siteleri “flaş haber” olarak geçmeye başladı… Kıyamete yaklaşıldığı artık saklanamıyor… Gölde ürküten görüntü

Avustralya’nın Yeni Güney Galler eyaletinin batısındaki bir ırmakta sıcaklıklar 40 dereceye kadar ulaştıktan sonra milyonlarca balık sıcakta adeta kavrularak öldü. Yetkililer, “yüksek yoğunluklu alanlarda” büyük bir paklık çalışmasına başladı, lakin kalıntılarının tamamının kaldırılması epeyce güç üzere görünüyor.

SICAK HAVA DALGASI

Polis, uzmanların Darling Irmağı boyunca milyonlarca meyyit balığı çıkarmak için ağ kullanacaklarını söyledi. Kitlesel ölümlerin nedeni hakkındaki bir teorinin, Yeni Güney Galler’in uzak batısındaki küçük bir kasaba olan Menindee’deki alan etrafında son vakitlerde meydana gelen sıcak hava dalgasından sonra ırmaktaki düşük oksijen düzeyleri olduğu düşünülüyor.

EŞİ GÖRÜLMEMİŞ BİR OLAY

NSW Polis Kumandanı Brett Greentree, olayın “ölen milyonlarca balık açısından eşi görülmemiş” olduğunu söyledi. Su kalitesinin “yüksek” kaldığından emin oldu ve ekledi: “Amacımız Menindee’nin pak su kaynağına sahip olmasını sağlamak… Şu anda su kalitesi açısından âlâ bir noktada olduğumuz için rahatım. Fakat topluluğa karşı çok açık kelamlı olmalıyım ve ‘her balık kaldırılacak mı?’ Edindiğim bilgilere nazaran o denli düşünmüyorum.” sözlerini kullandı.

KORKUNÇ BİR KOKU

Menindee sakini, Facebook’ta yayınladığı ve ırmağın kenarını kaplayan meyyit balıkları gösteren bir görüntünün yanında “En berbatı hala geliyor” yazdı. Müdafaa kuruluşu OzFish’ten Braeden Lampard, Australian Broadcasting Corporation’a vahim bir koku olduğunu söyledi. Takımının kurtarılan balıkları bir bekletme tankına naklettiğini bildirdi. OzFish program yöneticisi Cassie Price, yüzen kalıntıların birçoklarının iki gün içinde ırmak yatağına batacağını da vurguladı.

SU KALİTESİ İÇİN UYGUN DEĞİL

BBC’ye verdiği demeçte, “Balık biyokütlesinin birçoklarını ırmaktan çıkarmak pek mümkün değil. Batacak, bu da bir ölçü besin artışına neden olacak ve bu da su kalitesi için âlâ değil” dedi. “Bir mühlet daha fazla sıkıntıya neden olacak olan alg çiçeklerine neden olması muhtemeldir” diye ekledi. BBC’ye nazaran NSW eyalet hükümet kurumları, çözünmüş oksijen düzeylerini artırmak için daha yüksek kalitede su saldıklarını söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir