Deniz Zeyrek-Okan Konuralp kavgası sürüyor: “Liyakatsız adamı milletvekili yaptınız”

Gazeteci Deniz Zeyrek, katıldığı yayında liyakatsız takımların RTÜK’te görevlendirilmesini ve milletvekili listelerinde yer almasını eleştirdi. CHP’den RTÜK üyesi seçilen ve yeni devirde CHP Ankara Milletvekili olan Okan Konuralp’i isim vermeden amaç alan Zeyrek, “Liyakatsız bir adamı evvel danışman, yapıyorsunuz, sonra RTÜK üyesi yapıyorsunuz. Diğer adam mı yok?” sözlerini kullandı. Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştiren Zeyrek’in bu sözleri üzerine, Konuralp ile geçmişte yaşadığı tartışma gündeme geldi.

Sosyal medyadan terörist başı Abdullah Öcalan’ın fotoğrafı ve “DirenKobane” etiketiyle yorum paylaştığı için tenkitlerin odağında olan Okan Konuralp, 2020 tarihinde TBMM Genel Şurası’nda yapılan seçim sonucunda CHP’den, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu üyeliğine seçildi, akabinde 2023 yılı Milletvekili seçimlerinde CHP Ankara 1’inci Bölge 3’üncü sıradan milletvekili adayı oldu.

Seçimleri kıymetlendiren Zeyrek, Sözcü TV’de katıldığı yayında isim vermeden Okan Konuralp’i kastederek “Öğrenilmiş çaresizlik şudur: CHP’de biri genel lider olduğunda, o ne derse o olur. Bunu yaptılar. CHP seçmenini ‘Tıpış tıpış sandığa gideceksin, Erdoğan’dan kurtulmak istyorsan, siyasetim ne olursa olsun destekleyeceksin’ noktasına itmemek lazım. Erdoğan’ı eleştiriyorsunuz, ‘liyakat’ diyorsunuz, bilmem ne… Liyakatsız bir adamı evvel danışman, yapıyorsunuz, sonra RTÜK üyesi yapıyorsunuz, sonra milletvekili yapıyorsunuz. Öbür adam mı yok? Bu adam bulunmaz hint kumaşı mı?” tabirlerini kullandı.

Sunucu Ebru Baki bu kelamlar üzerine “CHP’ den mi bahsediyorsunuz?” diye sordu. Zeyrek şöyle yanıtladı:

“Evet CHP’den bahsediyorum. Bu ‘öğrenilmiş çaresizlik’ denilen şey bu. Birisi genel lider oluyor, ondan sonra kendi takımını kuruyor. O gruplar… Ya iktidarda eleştirilen ne varsa… Milletvekili adayı belirlemekten tutun da kampanyanın yürütülmesine kadar her şey aşikâr kliklerin içinde geçti. Kimseye kelam söyletmediler, kimsenin eleştirisini şey yapmadılar. Azıcık biri eleştirmeye kalkınca toplumsal medyda trol… Türkiye’de 20 milyon Twitter kullanıcısı yok, Kılıçdaroğlu’nun tweetini 33 milyon insan görüyor. Bu birtakım toplumsal medya palavralarını, operasyonlarını falan gerçekmiş üzere gösterdiler. O kadar çok yanlış yapıldı ki sıralamaya kalksam müddet biter, Gülay Hanımla Ali Haydar’a haksızlık olur.”

DENİZ ZEYREK – OKAN KONURALP TARTIŞMASININ NEDENİ

Gazeteci Deniz Zeyrek ile, Kemal Kılıçdaroğlu’nun o dönemki danışmanı olan Okan Konuralp ortasındaki tartışma geçmişe dayanıyor. Ekim 2019’da Zeyrek, Okan Konuralp’in yazdığı notu eleştiren bir yazı kaleme aldı. CHP’nin Bolu’da yaptığı bir kıymetlendirme toplantısında, o periyot Kılıçdaroğlu’nun irtibat koordinatörü olan Okan Konuralp’in imzasını taşıyan notta “AKP muahedeye uymadı. Siz başlayınca RTE çıktı. Gündeme dair değerlendirmemi saat 14.00’te yapacağım diyerek bitirin” sözleri yer almıştı. Zeyrek, köşesinde bu yazıdaki notun buyruk kipi içerdiğini söyleyerek “Emir kipi ile yazıp adeta dikte etmiş. İnsan okuyunca ister istemez ’emrin olur’ diye düşünüyor. Matah bir şeymiş üzere o not bir de basınla paylaşılmış. CHP’den maaş alan bir ‘profesyonelin’, CHP üzere 12 milyon oy almış büyük bir partinin genel liderine, hem de yazılı bir notla buyruk kipi ile hitap etmesi tek sözle saygısızlık.” sözlerini kullanmıştı.

ÖMER TOPSAKAL – OKAN KONURALP BAĞLANTISI

Millet İttifakı üyelerinin Mart 2022’de ‘Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem’ mutabakatına imza attığı Bilkent’te, Zeyrek ve Konuralp ortasındaki tartışmada, üçüncü bir isim hususa dahil oldu. Zeyrek, mutabakat kitapçığını haberde görsel materyal olarak kullanmak üzere başkanlara imzalatmak istedi. Zeyrek’in bu talebi, Kılıçdaroğlu’nun Basın Danışmanı Ömer Topsakal’dan geri döndü. Bunun üzerine ikili hengameye tutuştu. O periyot çıkan haberlerde, Zeyrek ile tartışma yaşayan Ömer Topsakal’ın misyona getirilmesinde Konuralp’in tesiri olduğu yazılmıştı. Haberlerde Topsakal’ın, Kılıçdaroğlu’nun basın danışmanlığı misyonuna refere edilmesinde tesirli olan kişinin, eski Hürriyet CHP muhabiri olan Okan Konuralp olduğu, uzun mühlet CHP muhabirliği yapan Konuralp’in daha sonra Kılıçdaroğlu’nun Genel Merkez Basın Danışmanlığı vazifesine getirildiği bilgisi yer almıştı.

ZEYREK: “SANIRSIN MÜDAFAAYLA BİR OLUP BENİ ORACIKTA DÖVECEKLER”

Deniz Zeyrek, 2 Mart 2022 tarihindeki “Üzümün sapı, armudun çöpü demeden” başlıklı yazısında, Topsakal ile yaşadığı hengameyi ele almıştı. Zeyrek o yazıda, CHP’nin şimdiye kadar kendisine uyguladığı akreditasyon yasaklarını, çağrıldığı Güçlendirilmiş Parlamenter Sitem Mutabakat Metni imza merasiminde ismini paylaşmadığı CHP’li bir danışmana yansıttığını, bunun akabinde üzerine yürüdüklerini anlattı. Kılıçdaroğlu’nu liyakatli takımları görevlendirmemekle eleştiren Zeyrek, üstüne yüründüğünü sav ederek şunları yazmıştı:

“Aman Allah’ım, beyefendi tam bir kabadayı çıktı. ‘Sen kimsin’ diye bağırmalar, yanında Genel Lider Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir müdafaası olduğu halde gerimden gelip, üstüme yürümeler… Sanırsınız müdafaayla bir olup beni oracıkta dövecekler. Cürete bak!

Sayın Kılıçdaroğlu daima ‘liyakat’ diyor ya… Bu bahiste evvel çuvaldızı kendisine batırmalı. AK Parti’nin sistemin dışına ittiği, işsiz bıraktığı, ağır bedeller ödemiş o kadar nitelikli, tecrübeli duayen gazeteci dururken, kendisinin bu tercihi beşere ‘bu mu liyakat’ dedirtiyor.

Muhalefetteyken bunu yapanlar, bir Cumhurbaşkanı’nı gerilerine alırsa Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İletişim Başkanı Fahrettin Altun’u bize mumla aratırlar. Benden söylemesi!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir