Beyaz altın, üreticilerin yüzünü güldürdü

Bu yıl Kınık ilçesinde pamuk rekoltesinin en az 22 bin ton olması beklenirken, tarlalar beyaz örtü ile kaplandı, eserdeki kalite üreticinin yüzünü güldürdü

Bakırçay Ovası’nda, “Beyaz Altın” olarak isimlendirilen pamuk hasadı için çiftçilerin merakla beklediği gün geldi. Büyük bir emek ve alın teri ile nisan ayında hazırlanmaya başlanan toprak, ekim sonuna kadar işlendi. Şu sıralar Bakırçay Ovası beyaz örtü ile kaplanırken, çiftçiler hasat için hummalı bir çalışmanın içerisine girdi. Pamuk toplama makineleri ile bölgede çalışmalar ağırlaşırken, hava şartlarının yeterli gitmesi ve eserdeki kalite üreticilerin yüzünü güldürdü. Bu yıl Kınık ilçesinde pamuk rekoltesinin ise en az 22 bin ton olması bekleniyor.

ÜRETİCİLERİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Uzun yıllardır pamuk üreticisi olan Zeki Serim, “Pamuk üretimi birinci olarak nisan ayında toprak hazırlığı ile başlıyor. Nisan ayının 20-25’i üzere pamuk tohumu toprakla buluşuyor daha sonra; sulama, gübreleme, çapalama ile pamuk bu pozisyona geliyor. Ekim ayında da pamuğun hasadına başlıyoruz. Pamuk üretimi büyük emek gerektiren bir iş; bizim için çok stratejik bir iş. Pamuk güzel olunca tüm eserlerin kıymeti artıyor. Riskleri de var dolu yağış riski var; ancak çok şükür bu günleri gördük. Bu yıl hasat devrinde yağış ile karşılaşmadık, pamuğumuzun kalitesini yüksek tuttuğu için üreticimizin yüzü güldü” dedi.

Üreticilerden Aladdin Çalışan ise “Şu an Türkiye’de pamuk denince Aydın Söke geliyor akla; lakin pamuk denince Kınık pamuğudur. Lif ve kalite konusunda Aydın Söke ile yarışır iddialıyız bu bahiste. Kınık pamuğumuzun lif ve elyaf oranı bu formdadır, Söke ve öbür pamuklardan çok daha güzel durumda. Daha evvel pamuk hasadımız elle toplanıyordu, insan gücü ile yapılmaktaydı; tarlaya 15-20 gün gelmek zorundaydık. Daha maliyetliydi; fakat makineler ile artık yapılıyor ve 4-5 saatte bitiriyoruz” halinde açıklamada bulundu

Tarlada hasat edilen pamuk, akabinde işlenmek üzere fabrikalara gönderilecek. Oradan da hem iç hem de dış pazarda satışa sunulacak.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir