Balıkesir’de yeşil zeytin alımına başlandı

Burhaniye’de zeytin hasadına başlanırken, yeşil zeytin alımı içinde de elekler kuruldu. Yeşil zeytinin kilogram fiyatı eserin büyüklüğüne nazaran 20 ile 8 lira ortasında belirlenirken, fiyatlar üreticiyi mutlu etmedi. Yörede zeytin hasadına başlandığını anlatan Ali Pehlivan, çiftçinin mağdur olduğunu söyledi.

Pehlivan, “Zeytin hasadına başladık. Sabahın saat 5’inden akşamın 5’ine kadar çalışıyoruz. Zeytini 10 liraya satıyoruz. Meğer zeytin marketlerde 50 lira. Bu sene eser bol lakin seneye bu olmaz. Mazot ve gübre değerli. Çiftçi tarlasına gübre atamıyor. Gübre atamayınca eser olmaz. Çiftçiyi düşünen yok. Alacağımızı alamıyoruz. Vereceğimizi veremiyoruz. Çiftçinin halinden anlayan yok. Yağ bizim elimizden 50 liradan çıktı. Marketlerde ise 100 lira. Günahtır, yazıktır. Daima ezilen çiftçi olmaktadır. Yazık değil mi” dedi.

Zeytin alıcısı Hüseyin Sezer de, “Zeytin alım dönemini başlattık. Duble zeytin 20 lira. Fiyatlar hoş fakat, maliyetler çok yüksek. Masraflar yüksek olunca çiftçi zeytinine bakamıyor. Bu yıl personel yevmiyeleri de yüksek” diye konuştu.

Mustafa Göksu ise, “Zeytin hasadına başladık. Yeşil zeytin alımı da başladı. Fiyatlar, üretici için berbat değil lakin çok da âlâ değil. Emekçi yevmiyeleri yüksek, lakin emekçi de hakkını alması lazım. Yeşil zeytinden sonra yağ dönemi başlayacak. Erken hasat zeytinyağında, şu anda dizyemlik yağlar 65 liraya alıcı buluyor. İnşallah, daha da hoş olacak. Bu yıl rekoltemiz çok uygun. Yağ fiyatları da yeterli olursa çiftçinin yüzü güler” formunda konuştu.

KAYNAK: İHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir