Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde’dan “faizde önemli ölçüde artışa devam” mesajı

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, “Enflasyonun hala çok yüksek olması ve (ilerleyen süreçte) üstte kalacağının varsayım edilmesi nedeniyle faiz oranlarını kıymetli ölçüde daha fazla yükseltmeyi umuyoruz” dedi.

Lagarde, ECB’nin, aralık ayı toplantısında, üç temel siyaset faizini 50 baz puan artırarak 2008’den bu yana en yüksek düzeye çıkarmasının akabinde Frankfurt’ta düzenlenen basın toplantısında konuştu.

Bu yılın üçüncü çeyreği prestijiyle Euro Bölgesi iktisadının yavaşladığını, Ukrayna’da devam eden savaş nedeniyle jeopolitik risklerin yüksek seyrettiğini belirten Lagarde, “Bugün faiz oranlarını yükseltmeye karar verdik. Enflasyonun hala çok yüksek olması ve (ilerleyen süreçte) üstte kalacağının varsayım edilmesi nedeniyle faiz oranlarını kıymetli ölçüde daha fazla yükseltmeyi umuyoruz” dedi.

Küresel büyümenin sıkılaşan mali şartlar nedeniyle yavaşladığını söz eden Christine Lagarde, zayıf iktisadın biraz daha yüksek işsizlik oranları görülmesine yol açabileceğini söyledi.

“Enerji ve besin maliyetleri beklenenden uzun müddet yüksek kalabilir”

ECB Başkanı, “Enerji ve gıda maliyetleri de ısrarla beklenenden daha uzun mühlet yüksek kalabilir. Dünya iktisadı beklediğimizden daha keskin bir biçimde zayıflarsa Euro Bölgesi de büyüme önünde ek bir mani oluşturabilir” dedi.

Lagarde, enflasyonda yüzde 2 düzeyine dönülmesi tarafındaki maksada ulaşana kadar siyaset faizinin istikrarlı bir süratte ve kıymetli ölçüde artırılmasının planladığını kaydetti.

Euro’da yaşanan paha kaybının enflasyondaki artışta tesiri olduğunu tabir eden Lagarde, hükümetlerin, verilen mali dayanakları ilerleyen periyotta yürürlükten kaldırmasıyla Euro Bölgesi’nde gelecekte enflasyonun tekrar artabileceği ihtarında bulundu.

ECB’den yapılan açıklamada, Banka’nın, üç temel siyaset faizini 50 baz puan artırdığı belirtilerek, refinansman faizinin yüzde 2,50’ye, mevduat faizinin yüzde 2’ye ve marjinal fonlama faizinin de yüzde 2,75’e yükseltildiği bildirildi.

(AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir